Powered by ZigaForm version 3.9.8.9.8

İPLE YÜZ GERME VE ASKILAMA

Yüz germe ve askılamada kullanılan ipler uzun yıllar cerrahi olarak kullanılmış ve tecrübe edilmiş materyallerdir. Bir rivayete göre Kleopatra’nın güzelliğinin nedenlerin biri de yüzüne uygulattığı altın ipler olduğu söylenir. Altın ipliklerin Çin kökenli altın iğnelerle beraber kullanıldığı öne sürülmektedir. Etki mekanizmaları tam bilinmese de iğnelerin akupunktur etkisi ile ve altın iplerin cilde olan etkileri ile yüz güzelliği sağladığı düşünülmektedir.Bugün cerrahi uygulamalar sonrası atılan süturlarda da kullanılan ipler özel kılçık yapıları ile yüzün altında tutunarak yüzü germede ya da askılamada kullanılmaktadır. Bu ipler iğne ya da kanüllerle cilt altına uygulanmaktadır.

İp çeşitleri nelerdir?

  1. Kalıcı İpler: Vücut tarafından emilmeyen uzun yıllar (3 yıldan fazla) vücutta kalan ve daha çok yüz akılama için kullanılan altın, çelik, ipek, polyester, poliamid, silikon, polipropilen gibi malzemelerden üretilen iplerdir. Piyasadaki Aptos Thread, Feather Lift, Suture Lift, Happy Lift, Contour Thread Lift, Russian Thread Lift, V Lift, Ez Lift, Spring Thread olarak bilinen ürünler kalıcı iplerdir.

 

  1. Geçici İpler: Vücudun emebildiği 6 ay ile 2 yıl içerisinde vücuttan atılan daha çok biyokimyasal uyarıcı etkisi ile askılama ve germe etkisinden yararlanılan kollajen, poliglaktin (PGLA), Poliglikolik asit (PGA), Poliglekapron (PGCL), Polidioksanon (PDO), Poli L-laktik asit (PLA), Polikaprolakton (PCL) gibi malzemelerden üretilen iplerdir. Piyasadaki CARA, TR-Q, Neo Cog, FTC, MINT, Silhoutte Soft, Aptos Light olarak bilinen ürünler geçici iplerdir.

 

 

İplerin etki mekanizmaları nelerdir?

  • Cildi sarkmaya karşı ve yer çekimine karşı askılamak
  • Cildi germek
  • Cildi uyararak kollajen ve elastin üretimini artırmak
  • Kan ve lenf damarlarının dolaşımını artırarak cildin beslenmesine katkı sağlamak
  • Yabancı isim reaksiyonu oluşturarak immün sistemi uyarmak

 

İpler ne için kullanılır?

 Yüz uygulamalarında göz çevresi, ağız çevresi, nazolabial bölge, dudaklar, marionette çizgileri, çene hattı, dudak üstü sigara çizgileri, alın bölgesi, kaş kaldırma, kaş arası çizgilerde kullanılır. Boyun ve dekolte bölgesinde cilt gençleştirme amacıyla kullanılabilir. Gıdı sarkmasının toparlanmasında kullanılabilir. Kol ve bacak sarkmalarında kullanılabilir. Meme dikleştirmede, karın germede de kullanılabilir. Bunun dışında çatlak tedavilerinde ve yara izi tedavilerinde de kullanılabilir.

 

Ağrılı bir işlem midir?

Uygulama sırasında lokal anestezik krem ve lokal anestezik enjeksiyonları ile ciddi bir ağrı gözlenmez.

 

Cerrahi mi, ip mi?

İp uygulamaları çoğu yerde cerrahi uygulamalara alternatif olarak belirtilmektedir. İp uygulamaları için cerrahiye alternatif denemez. Cerrahiye gidişi engelleyen uygulamalar olarak değerlendirilebilir. Sarkmaların ve kırışıklıkların erken döneminde yapılması ve belli aralıklarla tekrarlayan uygulamalar yapılması cerrahi gereksinimini ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda cerrahi istemeyen hastalar için bir alternatif olabilir. Kullanılan ip sayısına göre ve uygulamaya göre cerrahiye yakın sonuçlar elde edilebilmektedir.

 

Güvenli bir uygulama mıdır?

Kullanılan ipler cerrahi operasyonlarda yıllardır kullanılan materyallerdir. Materyallerin güvenliği konusunda herhangi bir sakınca yoktur. Uygulama tecrübeli bir hekim tarafından yapıldığında herhangi bir sakıncası yoktur. Lokal anestezikler dışında bir yöntem kullanılmadığından genel anestezi risklerini barındırmaz. Uygulama sırasında nadir olarak morarma ve şişmeler olabilmektedir ama kişiyi günlük yaşamından alıkoyan bir durum gelişmez.

İyileşme süreci nasıldır?

 Çoğu hasta hemen uygulama sonrasında günlük aktivitelerine dönmektedir. Bu süre zarfından önce ağzın çok geniş açılması veya abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır. İşlemden 3 hafta sonrasına kadar ise yüzün ovuşturulmasından ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. Yüze fazla baskı yapılmaması gerekmektedir.

Bu 3 haftanın da sonunda işlem gören bölgeleri normal olarak hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmakta ve bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması önerilmektedir. Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir ancak her deri altı işleminde rastlanabileceği gibi işlem sonrası ilk birkaç gün içerisinde hafif bir kaşıntı hissi görülebilir. Herhangi bir ağrı hissedildiği takdirde acetaminophen gibi ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak ibuprofenin morluk oluşumundan kaçınmak adına tercih edilmemesi tavsiye edilir.

İşlemin sonrasındaki ilk günde başınızı kaldırmak ve yüksekte tutmak, şişlikleri azaltmaya yardım eder. Sonuçlar ise işlemin hemen ardından kısmen fark edilse de tamamlanmış gerçek sonucu birkaç hafta sonrasında görebilirsiniz. Cilt dokusundaki ipleri ise cildin doğal kolajen formasyonu giderek etrafını sararak güçlenmelerine ve ilk altı ay boyunca etkisi kalıcı olarak devam edecek bir lift oluşturmaya yardım edecektir.

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

Tel_1 : +90 370 712 01 23

 

 

Emek Mahallesi, Aykaç Apartmanı, Muradiye Cd. D:9/2, 78600 Safranbolu / Karabük

 

8 + 2 =