Powered by ZigaForm version 3.9.7.3

KUPA TERAPİSİ

Çeşitli geleneksel uygulama bölgelerine, akupunktur noktalarına, sinir bölgelerine, ağrılı noktalara ve hekimin uygun gördüğü diğer bölgelere kanatarak (hacamat) ya da kanatmadan vakumlu kupa uygulanması yöntemidir.

Tarihsel Gelişimi

Beş bin yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde kullanılmıştır. Bu kadim tedavi yöntemi Eski Mısırlılardan Yunanlı hekimlere ve sonra da Romalılara taşındı. İslam hekimleri, Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından uygulanması ve tavsiye edilmesiyle bu tedavi yöntemini daha da ileri götürdü. Arap ve Osmanlı Tıbbı’nda çokça kullanıldı. Kupa Terapisinin İslam Tıbbı’ndaki adıyla ‘Hacamat’ın, Çin’de milattan önce 3. Yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Hipokrat (M.Ö. 400) Kupa Terapisi hakkında ayrıntılı yazılar kaleme almıştır. Tarihin bilinen en eski tıp metinleri olan Eber Papirüsleri’nde (M.Ö. 1550) Kupa Terapisinden bahsedildiğini görebiliriz.

  1. yüzyılın ortalarında Avrupalı ve Amerikalı doktorlar ve cerrahlar birçok hastalığın tedavisinde Kupa Terapisini kullanmaktaydı. 18. ve 19. Yüzyıllarda İngiliz halkı ilkbahar ve sonbahar aylarında hastanelere Kupa Terapisi ve kan aldırma için başvuruyorlardı. Ancak bu tedavi 20. yüzyılın ilk yarısında kimya ve fiziğin gelişimi ile yön değiştiren Modern Tıp sentetik ilaçlara ve ameliyatlara yöneldi. Bu gelişmeler Kupa Terapisi’nin popülerliğinin azalmasına yol açtı. Bugün de Kupa Terapisi geniş halk kitleleri tarafından talep ve tercih edilmeye devam ediyor.

Çin’de ve ABD’de tıp fakültelerinde Tamamlayıcı Tıp dersinin bir bölümü olarak Kupa Terapisi eğitimi veriliyor. Almanya ve İngiltere’de tıp ve sağlık bilimleri fakültelerinde seçmeli ders olarak Kupa Terapisi okutuluyor. Türkiye’de saygın üniversiteler tarafından Kupa Terapisi hakkında bilimsel araştırmalar yürütülüyor.

2014 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı da Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nde diğer 14 yöntem ile Kupa Terapisi’nin sertifikalı hekim tarafından hastane, poliklinik ve muayenehanelerdeki ruhsatlı ünite ya da merkezlerde uygulanabileceğini belirtmiştir. Ülkemizde sertifikalı doktor gözetimi olmadan ünite ya da merkez ruhsatına sahip hastane, poliklinik ya da muayenehane dışında yapılması suçtur.

Nasıl yapılır?

 Uygulamada geleneksel bölgelere, akupunktur noktalarına, sinir bölgelerine, ağrılı noktalara ve hekimin uygun gördüğü güvenli yerlere tek kullanımlık kupalar yerleştirilir ve vakumlanır. Yerleştirilen kupalar belli bir süre sonra çıkarılır. Vakumlamak için geleneksel yöntemler (ateş vb) ya da özel vakum aletleri kullanılır.

Çeşitli uygulama yöntemleri vardır:

Yaş Kupa (Hacamat): Halk arasında hacamat olarak da bilinir ve kanatarak yapılır. Kanatma için tek kullanımlık steril bistüriler kullanılır. Kupalar vakumlanarak kupalara kan dolması sağlanır. İşlem tek sefer ya da birkaç kez tekrarlanabilir. Geleneksel uygulamaların çeşitli özel noktaları ve özel günleri vardır (Hicri takvime göre belirlenen tarihler, mevsimler ve haftanın özel günleri vb). Uygulama yapılmadan önce hastanın beklentileri alınır ve hastanın amacı değerlendirilir. Bu uygulama yapılacak tüm hastalara bulaşıcı hastalıklar, kansızlık, kanama bozuklukları, gebelik ve hekimin uygun gördüğü konularda laboratuvar tetkikleri istenir ve uygulamaya bu sonuçlara göre karar verilir. Kliniğimizde gebelere ve 14 yaş altı kişilere bu uygulama yapılmamaktadır. Uygulamalarda hastanın isteğine göre kadın hastalara hekim gözetiminde kadın hemşire tarafından uygulama yapılabilmektedir. Hastalara uygulama öncesi ve sonrası geleneksel ve tıbbi yönden dikkat etmeleri gerekenler konusunda bilgi verilir.

Kuru Kupa: Anadolu’da yüz yıllardır uygulanan bu yöntemde kanatma yapılmaz. Vakumlanan kupalar sabit bırakılır ya da kaydırılarak (kupa masajı) uygulanır. Masaj benzeri etki gösterir. Herhangi bir zamanda uygulanabilir.

Bu yöntemler dışında ozonlu kupa uygulaması, moksibüsyon (kurutulmuş bitkiler yakılarak) ve çeşitli kupa uygulamaları da yapılabilmektedir.

Kliniğimizde geleneksel hassasiyetleri olan hastalarımızın hassasiyetleri dikkate alınmaktadır.

Saçlı derideki bazı uygulama noktaları için bu bölgenin saçlardan temizlenmesi gerekebilmektedir.

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir?

Kupa terapisi konusunda hekim dışı kişilerin ve bazen üzücü bir şekilde meslektaşlarımızın her derdin devası olduğu yönünde açıklamaları mevcuttur. Kupa terapisinin faydalı olduğu çeşitli durumlar mevcuttur. Ağrılarda ve sindirim sistemi sorunlarında olumlu olduğuna yönelik bilimsel çalışmalar mevcuttur.

Cilt hastalıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir fakat belirgin bir etkisi yoktur.

Onkolojik rahatsızlıklarda uygulanmasının ancak onkolog izni olursa yapılması taraftarıyız.

Kupa terapisi esasında akupunkturun bir parçasıdır. Akupunktur gibi etki gösterir. Vücudun belli bölgelerine uyarı vererek iyileşme süreçlerini başlatabilir. Sporcularda performansı artırıcı etkiler gösterir. Her ödemde ve şişlikte kullanılması uygun olmayabilir.

Dokuda biriken metabolik artıkları arındırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur (halk arasında kirli kan atımı şeklinde bilinen konu). Hacamat yaparken çıkan kan üzerine belli yorumlarda bulunabilir ama bu yorumlar tıbbi açıklama olarak değerlendirilemez. Kontrollü şekilde ciltte hasar oluşturmak sinirsel uyarıma ve miyofasial olarak etkileşime neden olmaktadır ama bunun tek yöntemi kan akıtarak yapılan hacamat değildir.

Kan fazlalığı şikayeti olan hastalarımıza hacamat yerine Kızılay’a kan bağışında bulunmayı ve ihtiyacı olan insanlar için hayır işlemeyi öneririz.

Geleneksel yöntemleri tercih eden hastalarımıza ciddi bir tıbbi değerlendirme sonrası sebebi bilinen ağrı,  sindirim sistemi sorunları, detoksifikasyon, ruhsal rahatlama, zindelik ve performans artışı için uygulamalar yapıyoruz.

 

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

Tel_1 : +90 370 712 01 23

 

 

Emek Mahallesi, Aykaç Apartmanı, Muradiye Cd. D:9/2, 78600 Safranbolu / Karabük

 

15 + 2 =