Powered by ZigaForm version 3.9.7.3

UYGULAMALI KİNEZYOLOJİ

UYGULAMALI  KİNEZYOLOJİ

Kinezyoloji, “hareket eden kaslardaki enerji akışının kontrolü” demektir. Kinezyolojinin amacı, bedensel enerjileri harekete geçirerek bedensel ve ruhsal dengeyi sağlamaktır. İyileştirme sanatlarından biri olan uygulamalı kinezyoloji testi, geleneksel olmayan, biyoenerjik metotlardan birisidir.Kollar ve bacaklar gibi, kasların rahat test edilebileceği bölgelere uygulanan baskı ve bedene soru sorma yöntemi ile sağlığımızla ilgili pek çok bilgi edinebilir ve yapmamız gerekenleri de öğrenebiliriz.

Kinezyoloji, “kiropraktik ve akupunktur” gibi birçok Batı ve Doğu tekniğini kendi içinde barındırmaktadır. Kinezyolojide kaslar çok önemli bir yer tutar. Çeşitli kas hareketlerinin yardımı ile bedendeki enerji blokajları ortaya çıkartılır.

Kinezyoloji metodu, hem tanı koymak hem de tedavinin takibi için önemlidir.

 

Tarihsel Gelişimi

George J. Goodheart tarafından 1960`lı yıllarda tanımlanan bu yöntem geleneksel tanı testi olarak kullanılan kas testi ile sağlığın yapısal, kimyasal ve mental yönlerini değerlendiren bir sistem olarak bilinmektedir. Bu yöntemin uygulama alanlarının genişlemesiyle, birçok tamamlayıcı tıp disiplini içinde de uygulanma imkanı bulmuştur. Mevcut literatürde kanıtlar herhangi bir organik hastalığın veya pre/subklinik durumun tanısında uygulamalı kinezyoloji tekniğinin kullanımının etkisini desteklememektedir. Bununla birlikte yöntem yurtdışında özellikle manupilatif tedavi uygulamalarında, alerji ile ilişkili hastalıklarda, beslenmenin düzenlenmesinde, emosyonel bozukluklarda, üriner sistem hastalıklarında ve daha birçok sağlık sorununda destekleyici yöntem olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Nasıl yapılır?

 Uygulamalı kinezyolojinin temeli kas testine dayanır ve kas gücünün çeşitli tekniklerle ölçümü ile hastalıklarımızın kaynağı olabilecek bölgeler, maddeler ve diğer durumlar tespit edilir. Çeşitli masaj ve bası teknikleri ile bu bölgelerin tedavi edilmesi sağlanır. Ağrısız ve iğnesiz tedavi şeklidir.

 

Hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? 

Kinezyolojiyi, bir biyo-bilgisayar olarak da tanımlayabiliriz. Aslında bir “kas” testidir. Geleneksel olmayan, biyoenerjik metodlardandır. Vücudunuzun gizli mesajlarını ve geleneksel yaklaşımlarla cevap bulamadığınız sağlık sorunlarınızın altında yatan sebepleri açığa çıkarmamıza yardımcı olur. 

“Beden yalan söylemez” kavramı, işte buna dayanmaktadır.

Çünkü, vücudumuz bir feed-back (geri bildirim) mekanizmasina sahiptir. Kas testi ile vücudumuza özel sorular sorulup “doğru” cevaplar alınabilir. 

Hastalıkların ve fonksiyon bozukluklarının teşhisinde doğrudan “bilgi” verdiği gibi, tedavi stratejisinin belirlenmesinde ve takipte de aynı “netlik ve hassasiyetle” yol gösterir. Örneğin:

  • Bitkisel tedavi (fitoterapi) ve ilaç seçimi, doz, süre ayarlanmasında,
  • Vücudumuza zararli toksinlerin (ağır metal, besin alerjileri, gıda intoleransı, parazitler vb) tesbiti ve tedavisinde,
  • Vitamin, mineral ve gerekli besin ögelerin eksikliklerinin bulunmasi ve idamesinde,
  • Enfeksiyona yol açan etkenlerin (virüs, bakteri, mantar…) belirlenmesi ve tedavi stratejisinin seçiminde; tedavide doz ayarlamak için.
  • Fiziksel ve duygusal travmaların (bozucu alanların) değerlendirilmesi ve bunların sebep olduğu  blokajların düzeltilmesinde,
  • Elektromanyetik ve radyoaktif kirlilik ve bozucu faktörlerin belirlenmesi ve tedavisinde 

çok kritik rol oynar.

Kas testi, enerji düzeyinde, bilinçaltımızla iletişim kurma yoludur ve kendimizi kandırmamızı imkansız kılar. Kaslarımızdaki enerji akışı, olumlu ya da olumsuz düşüncelerimize, inançlarımıza, duygularımıza göre değişir. Kaslarda dolaşan yaşam enerjisinin gücü değişik duygu hallerinde; stresliyken, öfkeliyken; hoşlandığımız veya sevmediğimiz şeylere maruz kaldığımızda, doğru ya da yalan söylediğimizde farklı farklıdır.

Enerji düzeyinde, kaslardan aldığımız tepki ile kendimizle, bilinçaltımızdaki inançlarla ilgili değerlendirme yapabilir, sorunlarımızın esas nedenlerini bulabiliriz. Kinezyoloji teknikleri ile bizi sabote eden bilinçaltı programlarımızı keşfedip bize destek olacak şekilde değiştirebiliriz. 

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

Tel_1 : +90 370 712 01 23

 

 

Emek Mahallesi, Aykaç Apartmanı, Muradiye Cd. D:9/2, 78600 Safranbolu / Karabük

 

7 + 12 =