Powered by ZigaForm version 3.9.7.3

TEDAVİ YAKLAŞIMIM

TEDAVİ YAKLAŞIMIM

Tıp fakültesindeyken “Hastalık yoktur hasta vardır” cümlesini çok duyardım. Aynı şekilde sağlığın sosyal belirleyicileri kavramıyla da fakültede tanışmıştım. Kişinin sağlığını ruhsal durumu, yaşadığı çevre, beslenmesi, fiziksel aktiviteleri, diğer insanlarla ilişkileri, mesleği, ekonomik durumu, işi vb pek çok şeyin etkilediğini biliyordum. Ne yazıkki yaptığım, hastalarıma tanı koymak ve o tanıya göre bir tedavi uygulamak ve önermekten ibaretti. Özellikle kronik hastalıklarda ve kronikleşen ağrılarda çaresiz hissedebiliyordum. Kişinin sağlığına kavuşabilmesi mevcut tedavilerle birlikte yaşam tarzı değişikliklerini de içermeliydi fakat hastaya ayrılan sürede yeterli zaman yoktu. Bu yüzden muayenehane hekimliği yapmaya karar verdim. Muayenehane hekimliği sırasında bütüncül tıp, bireysel tıp ve fonksiyonel tıp gibi yaklaşımlarla tanıştım. Bütün bunlar “Hastalık yoktur hasta vardır” cümlesinin anlamını öğretti. Aynı zamanda tedavilerin ilaçlar, cerrahi operasyonlar vb yöntemlerle beraber yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte yapıldığında kişinin gerçek “şifa”ya kavuşacağını öğretti. Hastalıklar aynı olsa bile her hastanın sağlığı farklı sebeplerle bozulmaktaydı. Bütün bunlardan ve öğrendiğim tedavi yöntemlerinden kendi tedavi yaklaşımımı oluşturdum (Bu yaklaşımın sadece bana ait olduğunu asla iddia edemem).

HASTAYI DİNLEMEK

Hastanın anlattıklarına hiçbir müdahalede bulunmadan hasta dinlenir.

  • Hastalığın ayrıntılı öyküsü alınır (nasıl başladığı, ne zamandır olduğu, nasıl seyrettiği, nerede olduğu, arttıran ve azaltan sebepler, daha önce alınan tedaviler vb)
  • Hastanın tüm hayatı boyunca geçirdiği tıbbi durumları sorgulanır (geçirilen hastalıklar, halen mevcut olan hastalıklar, cerrahi operasyonlar, kazalar, ruhsal sorunlar, ruhsal travmalar vb)
  • Şikayet ile ilgili olabilecek hastanın aktarmayı unutmuş olabileceği durumları sorgulanır.
  • Hastanın beslenmesi, uyku durumu, ruh hali, bebekliği, çocukluğu, gençliği vb durumları sorgulanır.
  • Aile öyküsü alınır (ailedeki kayıplar, hastalıklar vb)
  • Hastanın tüm şikayetleri bir zaman çizelgesinde işaretlenir.
HASTA MUAYENESİ

Hastanın rahatsızlığına uygun tıbbi muayenesi yapılır ve bulgular kaydedilir. Gerekli ise laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme tetkikleri istenir. Biorezonans yöntemi ve kinezyolojik yöntemlerle hastanın genel sağlık durumu analiz edilir. Gerekli ise ağır metal ölçümü, doku asidozu ölçümü, intolerans ve allerji testleri, mikrobiyata analizi vb testler istenir.

HASTAYI BİLGİLENDİRME

Hastalıklar, hastalanma mekanizmaları, hastalıkların zamansal ilişkisi, mevcut tedavi seçenekleri, sunabilecek tedavi seçenekleri, kişiye özel tedavilerin uygulanma şekilleri, bozucu alan teorisi, mevcut şikayetlerin bozucu alanlarla ilişkileri vb konularda hastalar bilgilendirilir. Hastaya tedavi planlaması sunulur.

TEDAVİLER

Tedavilerde hastanın başka bir hekim tarafından verilen tedavisine asla müdahale edilmez. Varsa mevcut tedavi ile herhangi bir yan etki ve etkileşime girecek bir tedavi uygulanmaz ve gerekli ise konsültasyon istenir.

Her hasta ile dengeli ve sağlıklı beslenme üzerine bir görüşme yapılır. Hasta için gerekli olan yaşam tarzı değişiklikleri görüşülür.

Tedavi uygulamalarında ilaçlardan da yararlanırken, nöralterapi, akupunktur, ozon tedavisi, uygulamalı kinezyoloji, visseral manuelterapiden, besin takviyelerinden, bitkisel ürünlerden de yararlanılır.

Hastanın ağız ve çene bölgesinde bozucu alanlar tespit edilmesi durumunda sebepleri açıklanarak diş hekimlerinin tedavilerinden de yararlanılır.

Tedaviler hastanın iyileşme durumuna ve bulgularına göre planlanır ve bu sebeple her seansta farklı uygulamalar yapılabilir. Tedavinin süresini ve seans sayısını hastanın iyileşme durumu ve bulguları belirler.

 

Soru, istek ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz !

Tel_1 : +90 370 712 01 23

 

 

Emek Mahallesi, Aykaç Apartmanı, Muradiye Cd. D:9/2, 78600 Safranbolu / Karabük

 

15 + 8 =

Bizi Arayın

}

Mesai Saatlerimiz Pazar hariç her gün

10:00-19:00 saatleri arasında açığız

Online Randevu Alın

Dr. Semih KÜÇÜKCANKURTARAN